Image

Rosnące stopy procentowe w znacznym stopniu przekładają się na wysokość rat, które to pochłaniają coraz większą część budżetu domowego. Wiele rodzin już teraz nie jest w stanie na bieżąco regulować rat kredytu albo musi rezygnować z innych, często potrzebnych wydatków, aby spłacać w terminie swoje zobowiązania.

Rząd, aby wspierać kredytobiorców, wprowadza tarczę dla kredytobiorców, która ma wspomóc w regulowaniu zobowiązań. Choć prace nad ostatecznym brzmieniem ustawy jeszcze trwają, to już znane są formy wsparcia, które udzielane będą w czterech formach:

  1. Wakacje kredytowe
  2. Pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami
  3. Wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania
  4. Wzmocnienie odporności całego sektora bankowego.

Ponieważ dla kredytobiorców kluczowe i najbardziej wymierne są pierwsze 2 punkty, skupię się na ich omówieniu.

Jak podają przedstawiciele rządu, z wakacji kredytowych będzie można skorzystać cztery razy w ciągu 2022r. Oraz cztery razy w ciągu 2023r. Oznacza to, że w czterech wybranych miesiącach można będzie skorzystać z wakacji kredytowych i w tym miesiącu nie regulować należności. Trzeba jednak pamiętać, że rata nie jest finansowana przez rząd lub bank, a jedynie odroczona, zatem wysokość zadłużenia nie zmniejszy się, a czas spłacania rat kredytowych się wydłuży.

Drugą formą wsparcia ma być pomoc w spłacie rat kredytowych przez okres 36 miesięcy, w wysokości 2 tyś. zł dla każdej raty w tym okresie, zatem maksymalna pomoc wyniesie 72 tyś. zł.

Zasady otrzymania wsparcia są takie same jak w przypadku korzystania z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, zatem po upływie 24 miesięcy od momentu zakończenia przekazywania wsparcia, kredytobiorca rozpoczyna spłatę otrzymanego wsparcia na spłatę zadłużenia, a spłata może trwać nie dłużej niż 12 lat. Dobra wiadomość jest taka, że raty nie będą oprocentowane.

Jeśli zamierzasz wziąć kredyt i zależy Ci na świadomym wyborze, porównaniu różnych wariantów i zrozumieniu różnić między ofertami różnych banków, zapraszam do współpracy! Pomoc pośrednika dla kredytobiorcy jest bezpłatna, a jej pierwszym krokiem jest konsultacja osobista lub w naszym biurze.

Comments are closed.