Image

Rosnące stopy procentowe, a co za tym idzie zwiększona wysokość rat i kosztów kredytu to tylko kilka problemów, z którymi muszą się zderzyć potencjalni kredytobiorcy. Po wprowadzonej niedawno w życie rekomendacji S, wiele osób przestało posiadać zdolność kredytową na wymarzone mieszkanie, a dodatkową barierą okazuje się wymagany wysoki wkład własny.

Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób oczekuje na wdrożenie zapowiadanego przez Rząd w ramach „Polskiego Ładu” programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który umożliwi zaciąganie kredytu bez posiadania środków na wkład własny.

Należy jednak zwrócić uwagę, co dokładnie mówią przepisy, bowiem wiele osób mylnie uważa, że w ramach programu Rząd sfinansuje wkład własny i przekaże środki w ramach dotacji. Tymczasem wsparcie polega jedynie na objęciu gwarancją przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwoty w wysokości wkładu własnego, stanowiącej od 10 – 20% całkowitej kwoty kredytu.

W ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” przewidziane są dopłaty do kredytu, jednak tu również należy spełniać określone warunki, ponieważ jest to tzw. Spłata rodzinna i można się o nią ubiegać tylko w przypadku, gdy w czasie spłaty kredytu, a dokładnie kwoty objętej gwarancją, rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie lub kolejne dziecko.

Wysokość dofinansowania ma wynosić 20 tyś. zł w przypadku narodzin drugiego dziecka i 60 tyś. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka.

Choć z samego programu mogą skorzystać nie tylko rodziny, ale również single i osoby żyjące w związkach nieformalnych, to istnieje szereg warunków dotyczących posiadania wcześniej mieszkania, jego wielkości oraz limity cenowe za 1m2 kupowanej w ramach programu nieruchomości.

Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości wynikające z programu, należy przeanalizować każdy przypadek indywidualnie. Zapraszam na konsultacje do naszego biura oraz online.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *